Candidates who have pledged to stop the nastiness

Stephen Barrett

Liberal Democrat

Hertsmere

James Clarke

Renew

Bermondsey and Old Southwark

Martin Wrigley

Liberal Democrat

Newton Abbott

Ian Murray

Labour

Edinburgh South

Fiona Trevor

Liberal Democrat

Moray

Toni Brodelle

Liberal Democrat

Wycombe

Helen Tamblyn-Saville

Liberal Democrat

Bassetlaw

Mike Beckett

Liberal Democrat

Harwich and North Essex

Richard Bennett

Green Party

Twickenham

Stephen Hammond

Conservative

Wimbledon

Robert Largon

Conservative

High Peak

Kyle Marsh

Liberal Democrat

Dartford

Alison Teal

Green Party

Sheffield Central

Bruce Wilson

Liberal Democrat

Edinburgh North and Leith

Stuart Brady

Labour

Loughborough

Kate Green

Labour

Stretford and Urmston

Joanne Ainscough

Labour

Wyre and Preston North

Ian Sharpe

Liberal Democrat

Loughborough

Dr John Timperley

Liberal Democrat

Tiverton and Honiton

Matthew Kirk

Liberal Democrat

Holborn and St Pancras

Vix Lowthion

Green Party

Isle of Wight

Haseeb-ur-Rehman

Renew

Hackney North and Stoke Newington

Alex Armitage

Green Party

Hackney North and Stoke Newington

James Melling

Green Party

Chorley

Ben Mathis

Liberal Democrat

Hackney North and Stoke Newington

Heather Astbury

Renew

Edinburgh North and Leith

Daniel Laycock

Green Party

Huntingdon

Kate Tipton

Liberal Democrats

Charnwood

Ben Mathis

Sabrina Poole

Green Party

The Cotswolds

Penny Mordaunt

Conservative

Portsmouth North

Lauren Davison

Labour

Totnes

Mhairi Threlfall

Labour

Filton and Bradley Stoke

Benjamin Smith

Green Party

Runnymeade and Weybridge

Liam Byrne

Independent

Bury St Edmunds

Sean Dromgoole

Labour

Somerton and Frome

Phil Simpson

Green Party

Edgbaston

Simon Bull

Green Party

Bournemouth West

Rhys Taylor

Liberal Democrat

Cardiff North

Sam Hibbs

Brexit Party

Orpington

Izzy Knowles

Liberal Democrat

Birmingham Hall Green

Claire Jackson Prior

Green Party

Sutton and Cheam

Zack Polanski

Green Party

Cities of London and Westminster

Tim Taylor

Labour

Weston-super-Mare

Andrew Western

Labour

Altrincham and Sale West

Florence Macdonald

Liberal Democrat

Cambourne, Redruth, and Hayle

Eleanor Rylance

Liberal Democrat

East Devon

Neil Taylor

The Liberal Party

Altrincham and Sale West

Jonathan Kent

Green Party

Bexhill and Battle

Derek Florey

Green Party

Bracknell

Siobhan Strode

Labour

Torridge and West Devon

Jill Perry

Green Party

Workington

Alan Victor

Renew

Mid Bedfordshire

Patrick Keating

Liberal Democrat

Weston-super-Mare

Simon Fell

Conservative

Barrow and Furness

Colin Baldy

Liberal Democrat

Maldon

Chris Garghan

Green Party

Birmingham Yardley

Emma Dent Coad

Labour

Kensington

Julie Ireland

Liberal Democrat

Bromley and Chislehurst

David Drew

Labour

Stroud

Alison Willott

Liberal Democrat

Monmouth

Jim Adcock

Renew

Norwich South

Chris Carubia

Liberal Democrat

Wirral South

James Booth

Green Party

Macclesfield

Te Ata Browne

Green Party

Crewe and Nantwich

Celia Hibbert

Labour

Harborough, Oadby, and Wigston

Richard Manley

Renew

Newton Abbott

Beatrice Bass

Liberal Democrat

Hove and Portslade

Mandy Rossi

Green Party

Ashford

Beth Miller

Labour

Corby

George Rice

Liberal Democrat

Ashton-under-Lyne

Lisa-Maria Bornemann

Liberal Democrat

Harrow West

Charlie Allen

Green Party

Bury

Carla Denyer

Green Party

Bristol West

Simon Sprague

Liberal Democrat

Croydon Central

Melanie Horrocks

Green Party

Manchester Central

Ellie Chowns

Green Party

North Herefordshire

Yasmin Qureshi

Labour

Bolton South East

Sam Collins

Liberal Democrat

Hitchen and Harpenden

Alistair Fernie

Liberal Democrat

Oxford East

David Newman

Liberal Democrat

Liverpool Walton

Laura Coyle

Liberal Democrat

Henley

Laurie Needham

Green Party

Charnwood

Chris Lofts

Liberal Democrat

South Northamptonshire

Mags Lewis

Green Party

Leicester South

Adam Boyden

Liberal Democrat

Somerset and Frome

Victoria Rance

Green Party

Greenwich and Woolwich

David Linden

SNP

Glasgow East

Stuart Kelly

Liberal Democrat

Birkenhead

Matt Stratford

Green Party 

Eltham

Molly Scott Cato

Green Party

Stroud

Jonathan Bartley

Green Party

Dulwich and West Norwood

Claire Sheppard

Green Party

Camberwell and Peckham

Adam Bernard

Liberal Democrat

Harrow East

Rob Nunney

Green Party

Wythenshawe and Sale East

Khalil Yousuf

Liberal Democrat

Crawley

Steffan Aquarone

Liberal Democrat

Mid Norfolk

Alan Tweddle

Liberal Democrat

Orpington

Julie Ireland

Liberal Democrat

Bromley and Chislehurst

Colin Green

Liberal Democrat

Birmingham Edgbaston

Lizzi Collinge

Labour

Morecambe and Lonsdale

Adrian Holmes

Green Party

Norwich North

Andrew Stephenson

Conservative

Pendle

Dominic Tristram

Green Party

Bath

Peter Kyle

Labour

Hove and Portslade

Gareth Derrick

Labour

South East Cornwall

Dr Catherine Rowett

Green Party

Norwich South

Karen King

Liberal Democrat

Redcar

Carla Burns

Renew

Sefton Central

Pat Cleary

Green Party

Birkenhead and Tranmore

Jack Davies

Liberal Democrat

New Forest West

Alistair Cameron

Liberal Democrat

Carmarthen West and South Pembrokeshire

Seena Shah

Conservative

Brentford and Isleworth

Nigel Hannerley

Green Party

Tatton

Daniel Laycock

Green Party

Huntingdon

Jane Davies

Renew

Monmouth

Gideon Amos

Liberal Democrat

Tauton Deane

Alexandra Phillips

Green Party

Brighton Kemptown

Ian Sollom

Liberal Democrat

South Cambridgeshire

Kirsten de Keyser

Green Party

Holborn and St Pancras

Isobel Whittaker

Green Party

Enfield North

Joe Levy

Green Party

Exeter

Roger Harmer

Liberal Democrat

Birmingham Yardley

Hugh Kocan

Plaid Cymru

Monmouth

Daisy Cooper

Liberal Democrat

St Albans

George Munro

Labour

Edinburgh North and Leith

John Grogan

Labour

Keighley

Tyrone Scott

Green Party

Hackney South and Shoreditch

Kate Crossland

Green Party

Ealing Central and Acton

Ashley Dalton

Labour

Rochford and Southend East

Mike Cox

Liberal Democrat

Christchurch

Matthew Theobald

Liberal Democrat

Crewe and Nantwich

 

Meera Chadha

Liberal Democrat

Walthamstow

Rachael Maskell

Labour

York Central

Chloe-Jane Ross

Liberal Democrat

Beckenham

Ruth George

Labour

High Peak

 

Laura McCarthy

Liberal Democrat

Meriden

Jeremy D Parker

Green Party

Ealing North

Martin Sawyer

Liberal Democrat

Northampton North

Paul Turpin

Green Party

Sheffield Healey

 

Darren Moore

Green Party

Ealing South

Dan Schmeising

Liberal Democrat

Cardiff South and Penarth

Andrea Dexter

Green Party 

Somerton and Frome

Ruth Gripper

Liberal Democrat

Truto and Falmouth

 

Liam Canham

Labour

Taunton Deane

Chris Bowers

Liberal Democrat

Wealden

Helen Thompson

Liberal Democrat

Streatham

Zoe Franklin

Liberal Democrat

Guildford

 

Geraldine Goggins

Green Party

Altrincham and Sale West

Lucy Burke

Labour

Bury South

John Hunt

Independent

Taunton Deane

Alex Feakes

Liberal Democrat

Lewisham West and Penge

 

Edward Sainsbury

Liberal Democrat

Basildon and Billericay

 

Anne Milton

Independent

Guildford

Kay Tart

Labour

Hitchin and Harpendon

Tom Franks

Liberal Democrat

Keighley